DOMKI LETNISKOWE

OBIEKT

DOMKI-APARTAMENTY

Sarbinowo to mała, nadmorska miejscowość, położona 7 km na zachód od Mielna. To malownicze miejsce, choć z tradycjami sięgającymi  1309 r., szczególnie na przestrzeni ostatnich lat zmieniło całkowicie swoje oblicze.

Pierwotnie była to mała osada rolnicza, położona ok. 1,5 km od morza. Jednak przez setki lat  żywiołowy Bałtyk zaczął wdzierać się w głąb lądu, przesuwając linię brzegową aż do samej wsi. Żeby uchronić ją przed niszczycielską siłą morza, w 1910 r. wzniesiono kamienno-betonowy mur oporowy o długości ponad 1 km. Do dziś został on zachowany, pełniąc oprócz roli ochronnej, funkcję promenady spacerowej. W 2013 r. promenada została przebudowana i odnowiona, stając się ulubionym miejscem przebywających w Sarbinowie wczasowiczów. Oprócz doskonałego miejsca do podziwiania przepięknych zachodów słońca, lub w okresie jesienno-zimowym żywiołowych sztormów, miejsce to idealnie nadaje się do relaksujących spacerów czy joggingu.

Atrakcją turystyczną Sarbinowa jest piękny kościół z 1856r. z wysoką wieżą zbudowaną na planie ośmiokąta, w którym każdego lata, na wyremontowanych XIX wiecznych organach, odbywają  się koncerty. Ta impreza kulturalna, organizowana przez Filharmonię Koszalińską stanowi wyjątkową atrakcję dla wypoczywających tu miłośników muzyki klasycznej.

Spacerując wzdłuż plaży na wschód, można dotrzeć do położonej nieopodal (2 km) dawnej osady rybackiej:  Chłopy. Jej początki sięgają XIII w. i do dzisiaj pełni ona funkcję przystani rybackiej, a na terenie miejscowości można podziwiać wiele XIX wiecznych zabudowań.

Spacer plażą na zachód od Sarbinowa, zawiedzie Państwa do przepięknej, XIX wiecznej latarni morskiej w Gąskach. Obiekt do dzisiaj czynnie pełni swoją pierwotną funkcję, a także jest udostępniony do zwiedzania wszystkim ochotnikom. Po pokonaniu 190 stopni granitowych schodów, z tarasu latarni na wysokości ponad 50 m, można podziwiać przepiękną panoramę Bałtyku, oraz wszystkich sąsiednich miejscowości. Zachwyt murowany!!!

Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa na wypoczynek do Sarbinowa. To idealne miejsce na spędzenie urlopów, przerw świątecznych,  czy choćby weekendów w miłej, spokojnej atmosferze, z dala od codziennych problemów i gwaru miast. To wymarzone miejsce, jeśli jesteś spragniony czystego powietrza, plaży i morza. Morska bryza owieje Cię dobroczynnym jodem, sarbinowski mikroklimat wyleczy Ci drogi oddechowe, a szum morskich fal pozwoli Ci się zrelaksować. Z pewnością będziesz chciał tu wrócić….

Do zobaczenia!!!

www.sarbinowo.pl/pano/promenada/